Yavuzaslan, İdlib’i değerlendirdi

BARTIN Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzarslan Suriye’nin İdlib, bölgesinde yaşanan sıcak gelişmelerden dolayı Haber kanalı TVNET’in Gün ortası programına konuk oldu. TV NET kanalındı ‘Gün Ortası’ adlı programın Moderatörü Haluk Huyut’un sorularını yanıtlayan Yavuzaslan, İdlib’de bulanan Türk Silahlı Kuvvetleri gözlem noktalarında yaşanan rejim milislerini tacizlerini ve 9 nolu gözlem noktası Morek’e sevkiyat sırasında saldırıyı yorumladı…

Yavuzaslan, İdlib’i değerlendirdi
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

BARTIN Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzarslan Suriye’nin İdlib, bölgesinde yaşanan sıcak gelişmelerden dolayı Haber kanalı TVNET’in Gün ortası programına konuk oldu.

TV NET kanalındı ‘Gün Ortası’ adlı programın Moderatörü Haluk Huyut’un sorularını yanıtlayan Yavuzaslan, İdlib’de bulanan Türk Silahlı Kuvvetleri gözlem noktalarında yaşanan rejim milislerini tacizlerini ve 9 nolu gözlem noktası Morek’e sevkiyat sırasında saldırıyı yorumladı. Yavuzaslan yayında, “Eylül 2018 tarihinde Soçi’de Rusya Türkiye ve İran arasında imzalanan mutabakat ile İdlib’te çatışmasızlık bölgeleri oluşturuldu. TSK 12 gözlem noktası kurdu Arife gününden beri rejim ve rejime bağlı milislerin TSK konvoylarına yönelik taciz atışları üzerine Türkiye hem Fırat kalkanı bölgesinden hem de İdlib diğer gözlem noktasından Morek askeri sevkiyat yaptı. Rusya ile son gelişmelerden sonra sıcak irtibat devam ediyor. Askeri konvoylarımıza ve gözlem noktalarımıza taciz devam ederse, Türkiye rejim unsurları ve rejime bağlı unsurlara meşru müdaha hakkı gereği ateşle karşılık verecektir. Nitekim Tel-Rıfat bölgesinden Fırat kalkanı bölgesine PKK tarafından yapılan saldırılara karada hava unsurları ile misli ile cevap verildi.”

Son olarak yavuzaslan eylül ayında Rusya Türkiye ve İran arasında gerçekleştirilecek olan Astana masası zirvesi ile İdlib’in durumu belirginleşecektir.

İlk yorumu siz yazın