Tam 16 kilo…

BARTIN’da amatör balıkçı Kemal Kozan (54), sabah saatlerinde oltasıyla Bartın ırmağında 16 kilo 300 gram ağırlığında pullu sazan yakaladı. Balığı gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Tarım ve Orman Müdürlüğünde Ziraat teknikeri olarak emekli olan Kemal Kozan, emekli olduktan sonra amatör olarak Bartın ırmağında oltayla balık tutmaya başladı. Bu sabah saatlerinde Orduyeri Mahallesi Kanlıırmak caddesindeki Irmağa..

Tam 16 kilo…
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

BARTIN’da amatör balıkçı Kemal Kozan (54), sabah saatlerinde oltasıyla Bartın ırmağında 16 kilo 300 gram ağırlığında pullu sazan yakaladı. Balığı gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı.

Tarım ve Orman Müdürlüğünde Ziraat teknikeri olarak emekli olan Kemal Kozan, emekli olduktan sonra amatör olarak Bartın ırmağında oltayla balık tutmaya başladı. Bu sabah saatlerinde Orduyeri Mahallesi Kanlıırmak caddesindeki Irmağa balık avlamaya gitti. Kozan bir süre sonra oltasına balık vurduğunu fark ederek, 20 dakika balığı sudan çıkarmak için uğraştı. Kozan, güç şartlarda balığı karaya alarak, arkadaşlarıyla birlikte tartıya koydu. 1 metre boyundaki pullu sazan’ın 16 kilo 300 gram olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

10 yıldır amatör olarak balıkçılık yaptığını söyleyen Kozan, “Ben ilk kez böyle büyük balık tuttum. Daha önce tuttuğum en büyük balık tam 8 kiloydu. Ama bu benim için ilk oldu. Tam 1 metre boyu var ve tartıda 16 kilo 300 gram olduğunu gördük. Sanırım, bu bölge içinde bir rekor oldu. Sabah saatlerinde her zaman olduğu gibi ırmağa balığa gittim. Bir anda oltaya takıldı. Balığı karaya çıkarmak için 20 dakika çaba sarfettim. Çok yoruldum. Balığı görünce bende çok şaşırdım. Ayrıca balıkçı arkadaşlara da bir tavsiyem olacak. Irmakta ve göllerde tutulan sazan balıkların 40 cm. küçük olmaması gerekir. Bu konuda kendilerinden biraz daha hassasiyet bekliyorum. Aslında biz amatör balıkçılar tuttuğumuz balıkların yüzde 90’nını geri bırakıyoruz. Ama bu balığı bırakmayacağım. Arkadaşlarımla birlikte yiyeceğim.”dedi.

Pullu sazanı gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşarken, Kozan tuttuğu sazan balığını akşam arkadaşları ile birlikte yiyecek.

 

İlk yorumu siz yazın