Öğrenciler için kümes kuruldu

BARTIN Umut Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde orta ve ağır düzeyde öğrenme yetersizliği olan öğrenciler için 60 metrekare büyüklüğünde kümes kuruldu. Tarım derslerine giren zihinsel orta düzeydeki öğrenciler kümeslerde hem tavukların bakımlarını yapıyor, hem de yumurtaları pişirerek yiyorlar. Çaydüzü mahallesinde 1999 yılında eğitim ve öğretime başlayan okulda hafif düzey, orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli..

Öğrenciler için kümes kuruldu
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

BARTIN Umut Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde orta ve ağır düzeyde öğrenme yetersizliği olan öğrenciler için 60 metrekare büyüklüğünde kümes kuruldu. Tarım derslerine giren zihinsel orta düzeydeki öğrenciler kümeslerde hem tavukların bakımlarını yapıyor, hem de yumurtaları pişirerek yiyorlar.

Çaydüzü mahallesinde 1999 yılında eğitim ve öğretime başlayan okulda hafif düzey, orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli 103 öğrenci, 35 öğretmen eşliğinde eğitim ve öğretim görüyor. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren Bartın Umut Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki Eylül ayında uygulamalı Tarım sınıf oluşturuldu. Uzman öğretmenler tarafından tarım teknikleri ve uygulamaları dersine orta ve ağır düzeydeki 3’üncü kademe 5 öğrenci dahil edildi. Sınıftaki derslerinin yanı sıra tarım konusunda bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amacıyla Bartın Valisi Sinan Güner’in talimatı Bartın İl Özel İdarenin maddi kaynak sağlayarak 3 ay önce 60 metrekarelik içerisinde 50 tavuğun bulunduğu kümes oluşturuldu. Kümeste bulunan tavukların yemleme sulama işlerinin öğrenciler tarafından yapıldığı okulda, öğrenciler ayrıca yumurtalarını da toplayarak uygulama evinde pişirip arkadaşlarına ve kendileri yiyor.

Bartın Umut Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Yıldırım Toper, “Öğrencilerimizin kullanması amacıyla Bartın Valimiz Sinan Güner’in talimatıyla özel idaremizin desteği ile okulumuzun arka bahçesine güzel bir kümes yapıldı. Okulumuzun lise bölümündeki tarım uygulamaları sınıfındaki öğrencilerimiz burada 50 tavuk besliyor. Öğrencilerin günlük yaşam becerilerinin geliştirilmesi, sorumluluk alma yeteneğinin gelişmesi için kümesimizde her gün temizlik ve beslenme gibi uygulamaları yaptırıyoruz. Bununla birlikte yetiştirdikleri tavuklardan aldıkları yumurtaları yine uygulama evimizde pişiriyorlar ve yiyorlar. Bununla ilgili de öğrencilerimizde çok mutlu oluyorlar. Okulumuzda ilkokul, ortaokul ve lise olarak 6 okulu bünyemizde barındırıyoruz. Bununla birlikte hafif ve orta düzeydeki öğrenme yetersizliği olan öğrencilerimiz için meslek okulumuzda çeşitli bölümler var. Hafif düzey meslek okulumuzda öğrencilerimiz için matbaa, ahşap atölyemiz ve servis bölümümüzde de öğretmenler eşliğinde öğrencilerimize meslek edindirmeye çalışıyoruz.”dedi.

Çocukların sorumluluk bilincinin aşılanması hayata karşı sorumluluk duygularının geliştirilmesi amacıyla okulda ayrıca el sanatları atölyesi, 1+1 uygulama evi, matbaa baskı atölyesi, ağaç işleri atölyesi ve servis hizmetleri atölyesinde hafif orta ve ağır düzeydeki öğrenciler uygulamalı eğitime tabi tutuluyor.

 

İlk yorumu siz yazın