Maske üretimi başladı

BARTIN’da Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde cerrahi maske üretimi başladı. Günde 200 maske üretilirken, hedefin toplam bin maske üretimi olduğu belirtildi. Tüm dünyayı saran koronavirüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından cerrahi maske kullanımında artış yaşandı. Gerek sağlık kuruluşlarında çalışanların gerekse de virüse karşı kendi önlemini alanların kullandığı maskelere talep her geçen gün artıyor. Bartın..

Maske üretimi başladı
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

BARTIN’da Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde cerrahi maske üretimi başladı. Günde 200 maske üretilirken, hedefin toplam bin maske üretimi olduğu belirtildi.

Tüm dünyayı saran koronavirüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından cerrahi maske kullanımında artış yaşandı. Gerek sağlık kuruluşlarında çalışanların gerekse de virüse karşı kendi önlemini alanların kullandığı maskelere talep her geçen gün artıyor. Bartın Valiliği, Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bartın Halk Eğitim Merkezinin ortak projesi kapsamında Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki iki katta ayrı ayrı iş atölyelerinde 5’er kişi görev yaparak maske üretimine başladı. Halk Eğitim Merkezi iş eğitim öğretmenlerinden oluşan 20 öğretmen pamuklu kumaştan üretilen ‘cerrahi maske’ maske üretimi yapıyor. 2 gün önce çalışmalara başlayan öğretmenler şu anda günde 200 maske üretiyor. Önümüzdeki günlerde temin edilecek, makinalar sayesinde günlük bin adet tek kullanımlık cerrahi maske üretimi olarak belirledi.

Maske üretimi ile ilgili bilgi veren Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şule Akça, “Okulumuz olarak Halk Eğitim Merkezindeki usta öğreticiler olarak ülkemizde varolan salgın hastalık nedeniyle Bartın’daki ihtiyacı karşılamak üzere, çalışmalarımıza başladık. Şu anda cerrahi maske üretimi yapmaya başladık. Malzememiz temin edilene kadar, şu anda yüzde yüz pamuk kumaşlardan hazırladığımız ve yıkanabilir maske üretiyoruz. Teknik malzememizi aldıktan sonra tek kullanımlık cerrahi maske üretimine de başlayacağız.”

İlk yorumu siz yazın