Katırlarla taşınıyor

BARTIN Kastamonu sınırları içerisindeki Küre Dağları Milli Parkı’nın Pınarbaşı ilçesinde bulunan 3 mağara için yürüyüş yolu yapılıyor. Arazinin zorlu olması nedeniyle malzemeler katırlarla taşınıyor. Küre Dağları Milli Parkı, her mevsim doğal güzelliğiyle ziyaretçi çekiyor. 2000 yılında ‘milli park’ ilan edilen, 37 bin 753 hektarlık Küre Dağları Milli Parkı, 2012’de ise ‘Korunan Alanlar Ağı Parkları (PAN..

Katırlarla taşınıyor
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

BARTIN Kastamonu sınırları içerisindeki Küre Dağları Milli Parkı’nın Pınarbaşı ilçesinde bulunan 3 mağara için yürüyüş yolu yapılıyor. Arazinin zorlu olması nedeniyle malzemeler katırlarla taşınıyor.

Küre Dağları Milli Parkı, her mevsim doğal güzelliğiyle ziyaretçi çekiyor. 2000 yılında ‘milli park’ ilan edilen, 37 bin 753 hektarlık Küre Dağları Milli Parkı, 2012’de ise ‘Korunan Alanlar Ağı Parkları (PAN Parks) sertifikasına sahip milli park’ ilan edildi. Milli park, ardından Avrupa’nın çok özel 13 noktasından biri seçildi. Milli parka, ayrıca haziran ayında ‘Platin Yabanıl Sertifika Ödülü’ verildi.

Küre Dağları Milli Parkı’nın Pınarbaşı ilçesindeki 950 rakımda bulunan mağaralar turizme kazandırılacak. İlçede bulunan Horma, Valla ve Ilıca şelalerinin yanı sıra Ilgarini, Ejder ve Mantarlı mağaralarının turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz haftalarda ihalesi yapılan yürüyüş yolu çalışmaları sürüyor. Sümenler mevkiinde bulunan 3 mağaranın ahşaptan yürüyüş yolu, yönlendirme ve bilgilendirme tabelalarının yapım işini yapan firma zor şartlarda çalışmalara başladı. 10 gün zorlu ve sarp arazide yürüyüş yolu malzemelerinin taşınması için koruma altındaki doğaya zarar vermeyecek şekilde taşınması için katırlar kullanılıyor. Ayrıca mağaralara ulaşılması için vadilerin ve küçük kanyonların aşılması için çelik halatlarla kurulan calazkar yöntemi ile 5 metre uzunluğundaki ahşap malzemelerde taşınıyor. Toplamda 2,5 km’lik olacak yürüyüş yolunun 15 gün içinde tamamlandıktan sonra turizme açılacağı öğrenildi.

 

İlk yorumu siz yazın