‘Baharın müjdecisi’ cemre yarın düşüyor

İkinci cemre 26 Şubat’ta düşecek Halk arasında baharın müjdecisi olarak görülen ilk cemre, yarın havaya düşecek. “Ateş parçası” veya “kor halindeki ateş” anlamına gelen ve havanın ısınmasını ifade eden cemrenin ilki yarın havaya düşecek. İkinci cemre 26 Şubat’ta suya, 3’üncü cemre ise 6 Mart’ta toprağa düşecek. Halk arasında baharın müjdecisi olarak görülen cemrenin hava, su..

‘Baharın müjdecisi’ cemre yarın düşüyor
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

İkinci cemre 26 Şubat’ta düşecek

Halk arasında baharın müjdecisi olarak görülen ilk cemre, yarın havaya düşecek.

“Ateş parçası” veya “kor halindeki ateş” anlamına gelen ve havanın ısınmasını ifade eden cemrenin ilki yarın havaya düşecek. İkinci cemre 26 Şubat’ta suya, 3’üncü cemre ise 6 Mart’ta toprağa düşecek. Halk arasında baharın müjdecisi olarak görülen cemrenin hava, su ve toprağa düşmesiyle buzların eriyeceğine, kırlarda çiçeklerin açacağına inanılıyor.

Cemre nedir?

 Cemre, ilkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanılır. Arapça olan sözcük “kor durumunda ateş” anlamına gelir. Düşen cemrelerin ardından Hıdırellez ve Newroz kutlamaları başlar.

 

 

 

İlk yorumu siz yazın