Amasra’ya demirlediler

AMATÖR denizciliğin gelişmesini hedefleyerek yola çıkan Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) tarafından gerçekleştirilen ‘DADDralli Karadeniz 2019 -3 Ülke 1 Hikâye’ etkinliği kapsamında, 10 yat Amasra’ya ulaştı. 12 Haziran’da Yunanistan’ın Volos Limanı’ndan başlayarak, Gürcistan’ın Poti Limanı’na kadar uzanacak ve 22 Ağustos’ta İstanbul’da sona erecek etkinlikte yer alan 10 yat, Amasra Büyük Liman’a demir attı. ‘Argonotların izinde,..

Amasra’ya demirlediler
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

AMATÖR denizciliğin gelişmesini hedefleyerek yola çıkan Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) tarafından gerçekleştirilen ‘DADDralli Karadeniz 2019 -3 Ülke 1 Hikâye’ etkinliği kapsamında, 10 yat Amasra’ya ulaştı.

12 Haziran’da Yunanistan’ın Volos Limanı’ndan başlayarak, Gürcistan’ın Poti Limanı’na kadar uzanacak ve 22 Ağustos’ta İstanbul’da sona erecek etkinlikte yer alan 10 yat, Amasra Büyük Liman’a demir attı. ‘Argonotların izinde, altın postun peşinde’ sloganıyla yola çıkan katılımcıları Amasra limanında Amasra yelken kulübü Kurucu Başkanı Hüseyin Çoban ve kulüp antranörleri ile sporcular karşıladı. 2 gün kentte demirli kalacak yatlar, ardından rotadaki bir sonraki durak olan Zonguldak Ereğli limanına hareket edecek.

Karadeniz yat rallisinin bu yıl 3’üncüsü yaptıklarını söyleyen Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği Başkanı ve Filo Komutanı Zafer Türkmen, “Bu yaptığımız rallinin bir konsepti var. Yunan mitolojisinde Argonatlar ve Altın Post peşindeki maceraları anlatır. Milattan önce 1400’lü yıllarda herkül’ün yanındaki arkadaşlarla bu yolculuğu yaptığı söylenir. Tabi bir bu mitoloji şimdi ise bir modern yatlarla bu yolculuğu yapıyoruz. Yunanistan’ın Volos kentinden çıktık, Çanakkale boğazını geçip, Karadeniz kıyıları boyunca hopa kadar gidip tekrar oradan Gürcistan’ın potin şehrine geçiyoruz. Bu rotayı bu yıl komple tamamladık. Amacımız yatçıları Karadeniz’e çıkartmak ve Karadeniz’deki yat turizmini geliştirmektir. Şu anda 4’ü yabancı 10 tekne ile bu gezimizi sürdürüyoruz. Ülkemizde sadece Gökova, Kekova, Kaş yok. Karadeniz’de görülmesi gereken bir çok liman ve antik şehir var. Önümüzdeki yıl daha fazla yat ile bu gezimize yapacağız.”dedi.

Amasra Yelken Kulübü Kurucu Başkanı Hüseyin Çoban ise bu tür etkinliklerin her zaman yapılması gerektiğini belirterek, ortak paydaların bir araya gelmesiyle Karadeniz’i daha iyi tanıtacaklarını inandıklarını söyledi.

 

İlk yorumu siz yazın