Amasra kalesi için harekete geçildi

BARTIN’ın Amasra ilçesindeki 3 bin yıllık tarihi kalenin altındaki kayaların denize devrilmesiyle ilgili, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anıtlar yüksek kurulu ve Karabük Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kurulu üyeleri ilçeye gelerek kale’de inceleme yaptı. Bartın’ın Amasra ilçesindeki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde bulunan Amasra Kalesi’nin altında bulunan kayaların büyük bir bölümünde çökmeler meydana gelmişti. 2015..

Amasra kalesi için harekete geçildi
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

BARTIN’ın Amasra ilçesindeki 3 bin yıllık tarihi kalenin altındaki kayaların denize devrilmesiyle ilgili, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anıtlar yüksek kurulu ve Karabük Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kurulu üyeleri ilçeye gelerek kale’de inceleme yaptı.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde bulunan Amasra Kalesi’nin altında bulunan kayaların büyük bir bölümünde çökmeler meydana gelmişti. 2015 yılının Temmuz ayında, ‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’ olarak UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan Amasra Kalesi Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kadar geldi. Demirören Haber Ajansı (DHA) Bartın Temsilcisi Ayhan Acar tarafından gündeme getirilen Amasra kalesinin altındaki kayalıkların yıkıldığı haberinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen heyet Amasra’da detaylı inceleme yaptı. Sabah saatlerinde ilçeye gelen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anıtlar yüksek kurulu ve Karabük Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kurulu üyelerine Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış heyete eşlik etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen teknik heyet 2 bin metre uzunluğa sahip Amasra Kalesinin burçlarda inceleme yapıldı. Boztepe ve Kaleiçi mahallesindeki surlarda ve çökmelerin yaşandığı alanlarda inceleme yapan teknik heyet, öte yandan kemere köprüsündeki hasarlar ve hasarlar ise detaylı bir şekilde incelenerek, raporlandı. Kale onarımının önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

 

İlk yorumu siz yazın