2020 yılı mali yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi

BARTIN İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Kasım ayı meclis toplantılarının bütçe dönemine denk gelmiş olması nedeniyle 20 gün olarak planlandığını, bütçe görüşmelerine ilişkin yürütülen çalışmaların son gününde 2020 mali yılı performans planı ile çalışma ve yatırım programlarını kapsayan 2020 mali yılı gelir ve gider bütçesinin 55.000.000.00 TL olarak kabul edildiğini söyledi. Başkan Dursun açıklamalarının..

2020 yılı mali yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi
Yazar : Tarih : Okunma : views Yorum Yap

BARTIN İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Kasım ayı meclis toplantılarının bütçe dönemine denk gelmiş olması nedeniyle 20 gün olarak planlandığını, bütçe görüşmelerine ilişkin yürütülen çalışmaların son gününde 2020 mali yılı performans planı ile çalışma ve yatırım programlarını kapsayan 2020 mali yılı gelir ve gider bütçesinin 55.000.000.00 TL olarak kabul edildiğini söyledi.

Başkan Dursun açıklamalarının devamında şunları ifade etti:
Meclisin 2019-2023 Mali Yıllarını Kapsayan 5 Yıllık Stratejik Plandaki hedefleri öne alarak Performans Planı ile Çalışma Ve Yatırım Programının hazırlandığını, performans planı ile çalışma ve yatırım programlarını kapsayan gelir ve gider bütçesinin de 55 milyon olarak mecliste oy birliği ile kabul edildiğini söyledi. Bu anlayış içerisinde yürütülen çalışmalarla 2020 mali yılı bütçesinin toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir bütçe olmasına da büyük özen gösterdiklerini ifade ederek “Bütçeler tahmini gelirleri ortaya koyan çalışmalardır. O nedenle gerçekçi bir bütçeyi yapmakta çok önemlidir.” Dedi. Ayrıca yapmış oldukları programların hizmet bekleyen çalışmalar olduğunu ve bu sebeple 7. Dönem Meclisimizin halkımızı umutsuzluğa düşürmeden ve meclise olan güvenlerini boşa çıkarmamanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Başkan Dursun 2014 yıldan günümüze kadar yapılan bütçeleri büyük bir başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek gerçekleşen bütçelerle ilgili yıl yıl yaptığı değerlendirmesinde 30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesinde yüzde yüz bir gelir gerçekleşmesinin yaşandığını belirterek 6. Dönem meclisinin ilk bütçe dönemini açık vermeden kapattığını 2005 yılından bugüne tüm bütçe çalışmalarının göz önüne alındığında ‘En Başarılı Bütçe Çalışması’ olarak tarihe geçmiştir dedi. İlk bütçesini böylesine önemli bir başarıyla gerçekleştiren Meclisimiz her ayın ilk haftasında gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda ilklere de başarıyla imza atmıştır. Yine aynı anlayışla 34 milyon olarak belirlediğimiz 2016 bütçesinde de yüzde 98 lere ulaşan bir gelir gerçekleşmesinin yaşandığını, 2017 bütçesinde ise 1 milyon fazla vererek bir ilki yaşadıklarını söyledi. 2018 bütçesinde ise gelir gerçekleşmesi ve bütçe fazlası açısından özel idare tarihi içerisindeki tüm zamanların rekoru kırılarak bütçenin yıl içerisinde 1 milyon 800 bin TL fazla verdiğini 2019 rakamlarında da önemli bir şaşmanın yaşanmayacağını söyleyen Başkan, burada da aynı başarıyı yakalayacaklarından şüphe duymadıklarını bütçelerin öngörü çerçevesinde tahmini gelirlerin hesaplanmasıyla oluşturulduğunu ifade etti. Başkan, geçmiş 5 yılın başarısındaki en önemli sırrın ise ‘Ayağı yere basan ve kimseyi boş umut vaat etmeyen gerçekçi bütçelerin hazırlanması’ olarak değerlendirdiklerini, bunun yanı sıra yine son 5 yılın ortalama yatırım giderlerine bakıldığında bütçe içerisindeki oranının % 44 ler de olmasının tesadüf olmadığını bu anlayış ile yapılan tüm çalışmaların ‘Başarıyı da kaçınılmaz kıldığını söyledi.

Bu kapsamda 55 milyon olarak belirlenen 2020 mali yılı bütçesinin dağılımı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Dursun; Personel giderlerinin bütçe içerisindeki oranının % 28, cari giderlerin % 33, en önemlisinin ise yatırım giderlerinin % 45 olarak belirlenmiş olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Böylesine önemli bir rakamı yatırıma dönüştürebilen il özel idarelerinin az sayıda olduğunu, kendi bütçeleri içerisinde borçsuz olarak yatırımlarını istikrarla sürdüren sayılı özel idarelerin arasında olmaktan da büyük bir gurur duyduklarını ifade etti.

Özellikle Başkan, 55 milyon olarak belirlenen 2020 yılı bütçesinin de hizmet bekleyen tüm kesimlere yansıtılarak planlandığını açıkladı.

YOL VE ULAŞIM SEKTÖRÜNDE BETON YOLLARLA BAŞLAYAN YENİLİKLERİN SICAK ASFALT PLENTİNİN YENİLENMESİYLE 2020 YILINDA DA DEVAM EDECEK

Başkan Dursun, 2019 yılı özel idare KÖYDES ve ek programlar ile il genelinde yapılan çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamasında;

2019 YILI PROGRAMLARIYLA 38 MİLYONU BULAN ÇALIŞMALARLA İÇME SUYU VE ULAŞIMDA TARİHİ ÇALIŞMALARA İMZA ATILDIĞINI SÖYLEDİ

Başkan Dursun, 2019 yılı KÖYDES, özel idare ve ek programlar dahilinde 1.950 km. lik yol ağı içerisinde il genelinde yapılan çalışmalarla; 3.2 km. 1. Kat asfalt, 51,8 km. sıcak asfalt, 11 km. ıslak beton ile 67,9 km. kuru beton ile yol yapıldığını, 43,7 km de kilitli parke taşı ile yol düzenleme işlerinin tamamlanacağını 5 km. stabilize yol yapımı ile 19 km malzemeli bakım, programlarının yıl içerisinde tamamlanacağını açıkladı.

13 yıldan bu yana Özel İdare, Köydes ve Ek Programlarla İlimizde 1.181 km. 1. Kat asfalt, 298,8 km. sıcak asfalt, 70 km. ıslak beton ile 92,9 km kuru beton yapıldığını, 262 km. stabilize yol yapımı, 223,7 km. de kilitli parke taşı ile yol düzenleme işinin gerçekleştirildiğini söyledi. Ayrıca 2019 yılı sonu itibariyle 1.950 km lik yol ağının 1.864 km sinde yol standartlarının yükseltildiğini açıkladı.

13 yıl önce % 23 ler de olan asfalt oranının bugün % 90 lara ulaşmış olmasının tesadüf olmadığını belirten Dursun, 2005 yılında çıkan 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun yetkiyi yerel meclislere devretmesiyle bu başarının ortaya çıktığını belirtti.

Ayrıca her şeyden önce Köydes ödeneklerinin İlimize aktarılmasında yine çok büyük katkıları olan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a, Sayın Valimiz Sinan GÜNER’e ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyor alanda uygulamada çalışan tüm personellerimize de kolaylıklar diliyoruz dedi.
İçme suları ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarında da 2019 yılında 84 projenin uygulama çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

Sözlerinin devamında Başkan, 2020 yılı İl Özel İdare programlarının içerisinde yol standartlarını yükseltecek çalışmalara programlarda yer verdiklerini belirten dursun özellikle kırsalda yaşayan hemşehrilerimizin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Yol ve Ulaşım Hizmetlerine ayırdıkları 14.693.238,00 TL ödenek ile 67,5 km sıcak asfalt, 13,9 km kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi, 6,4 km kuru beton, 13,3 km stabilize, 2,3 km ıslak beton ile 4 km 1. Kat sathi kaplama asfalt işlerinin gerçekleştirileceğini toplamda 107,4 km çalışmanın programlarda yer aldığını söyledi.

EĞİTİM YATIRIMLARINA 9 MİLYON ÖDENEK
ÖMERTEPESİ ORTAOKULU YATIRIM PROGRAMINDA YERİNİ ALDI

İlimizde gerçekleştirilen eğitim yatırımları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Dursun, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ’un da gayretleriyle Milli Eğitim Bakanlığının son 13 yıl içerisinde Bartın’a 41 adet modern eğitim yuvasını kazandırdığını, bu kapsamda Bartın’a böylesine modern eğitim yuvalarının kazandırılmasında gayreti ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine de teşekkür ediyoruz dedi. Merkezi hükümetin yapmış olduğu bu çalışmalara yerelden de katkı verilmesinin son derece önemli olduğunu sözlerine ekleyen Dursun, yerelde hizmet eden bir meclis olarak kendilerinin de eğitim yatırımlarını son derece önemsediklerini, her yıl özel idare bütçesi içerisinden eğitime ayrılan ödenekler ile İlimize kazandırılan modern eğitim yuvalarına yenilerini eklemeyi kendilerine hedef koyduklarını, o nedenle 2020 yılı bütçesi içerisinde eğitim yatırımları için ayrılan 8.990.000 TL ödeneğin dağılımı ile ilgi yaptığı açıklamasında 2.000.000,00 TL sini eski Ticaret Lisesi okulunun yerine yapılacak olan Ömertepesi Ortaokulu yapımına ayırdıklarını 2.634.000,00 TL nin yakacak ve tefrişat alımlarına ayrıldığını, 3.5000.000,00 TL ile 25 okulun büyük onarımları ile okul bahçesi müsait olan 3 okulumuzda sentetik saha düzenlemelerinin yapılacağını belirtti. Yine 840,000,00 TL ile tüm okullardaki küçük onarımlarının karşılanacağını söyledi. 2019 yılı çalışma yatırım programında 2.500.000,00 TL ödenek ile bir önceki yılın yatırım programında yer alan Ömer Tepesi Ortaokulunun 2020 yılı programlarıyla da desteklenerek 4.5000.000,00 TL ödenek ile yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini açıkladı.

TARIMSAL DESTEKLEMELER 2020 YILINDA DA DEVAM EDECEK

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün 600.530,00 TL ödeneği olduğunu belirten Dursun Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz için ayrılan ödenek ile yem bitkileri, meyveciliği geliştirme, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve İdaremiz bünyesindeki toprak tahlil laboratuvarında toprak analiz işlemleri ile tarımsal alanda desteklerin devam edeceğini söyledi.

Meyvecilik ile hayvancılıkla iştigal eden çitçilerimizin her iki alanda da desteklenmesine devam edeceklerini, yapılacak destekler ile ilimizdeki meyve üretimi ile hayvancılığın teşvik edileceğini söyledi. Yine tarımsal hizmetler müdürlüğümüz bünyesinde bulunan toprak tahlil laboratuvarının Bartın çiftçilerinin en düşük maliyetlerle topraklarını analiz ettirebilecekleri şekilde çalışmaların devam edeceğini, içme suyu ve alt yapı çalışmalarının projelendirme işlerinin de Köydes programlarına yetiştirilecek şekilde hazırlıkların tamamlanacağını açıkladı. Bunun yanında köylerimizdeki içme suyu depo ve tesislerinin modernize çalışmalarının da köydeş ödenekleriyle aksatılmadan sürdürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE 465.800,00 TL ÖDENEK

Diğer bir hizmet alanımız Sağlık İşleri Müdürlüğü ile ilgilide 465.800,00 TL ayırdıklarını, bu kapsamda kuruca şile dizler mezeci köyü aile sağlığı binası yapına 130.000,00 TL İl Sağlık Müdürlüğümüzün ve Amasra Kaymakamlığının talebiyle kale içerisinden yukarıdaki mahalleye ulaşabilecek standartların dışında olan ambulans hizmetlerinde kullanılmak üzere yeni araç alımına 125.000,00 TL ayrıldığını yine 6 adet çöp toplama aracıyla köylerimizdeki çöp toplama hizmetinin alanının genişleyerek devam edeceğini söyledi sağlık işleri müdürlüğü bünyesinde 5 yıldır büyük bir başarıyla devam eden sahillerimizdeki can kurtaran hizmetlerinin başarı serüvenini de anlatan Başkan, İl özel idaresinin görev ve sorumluluk alanlarında yer alan Büyükkızılkum, Hatipler, Mugada, Güzelcehisar ve Çakraz plajlarında günümüz teknolojileri kullanılarak 4 adet jet ski, 2 adet jet botlarla 19 kişilik eğitimli kadro ile can kurtarma hizmetini vermeye çalıştıklarını 2020 yılında bu projeyi destekleyerek jet siki sayısını 5 çıkaracaklarını açıkladı.

Başkan özellikle Mugada sahilinde yapılan düzenlemeler ile yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akımının yaşandığını, bunun yanında Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar plajlarının da büyük ilgi gördüğünü, bu plajlarda her geçen yıl artan yoğunluk sonucunda özellikle Karadeniz’in çeken akıntısının tehlikesini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakalarının bu hizmet öncesinde her yıl onlarca ölümlü vakalara ulaşırken 5 yıldır yürütülen çalışmalarla boğulma tehlikesi geçiren 1600 vatandaşımıza müdahale edilerek canlarının kurtarıldığını, 2016 yılında sadece 1 vakanın ölümle sonuçlanarak 2017-2018 ve 2019 yıllarında sıfır vakayla sezonu tamamladıklarını belirtti. Devamında bu başarıyı önemsediklerini belirterek projenin 2020 yılında da geliştirilerek devam ettirileceğini söyledi.

SPORA VE SPORCUYA OLAN YATIRIMLARIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK

Spor yatırımları ile ilgilide açıklamalarda bulunan Dursun;

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılı bütçesi içerisinde de İlimizin Amatör Spor kulüpleri ve Bal Liginde mücadele eden takımlarımıza 105.000,00 TL lik bir bütçeyle ayni yardımların yapıldığını , 180.000,00 TL ile Karahüseyinli Köyü, Serdar ve Zafer Köylerinin futbol sahalarının modernize çalışmalarının gerçekleştirildiğini , 320.000.00 TL bedel ile Amasra Stadyumu Tribün Yapımı işinin ise ihalesinin yapıldığını ihale sürecinin ardından 30 günlük süre içerisinde de Amasra futbol sahasında 600 kişilik modern tribünlerin spor severlerin hizmetine sunulacağını söyledi. 2020 bütçesiyle de yine amatör spor ve sporcuların desteklenmesine devam edeceklerini ifade eden Başkan, bu kapsamda ata sporumuz Karagucak Güreş Turnuvalarının çok daha modern bir alanda yapılabilmesi için özellikle güreş sporuna aşırı ilgi gösteren Geriş, Gerişkatırcı, Yanaz ve civar köylerimizin müştereken kullanabilecekleri 3000 metre karelik bir alanda Yanaz köyü sınırları içerisinde modern bir güreş alanını Bartın’a kazandıracaklarını söyleyerek projenin tamamlanmasıyla birlikte yine bu alanda Bartın’da bir ilki gerçekleştirmiş olacaklarını açıkladı.

2019 YILI İMAR PLAN ÇALIŞMALARI NÜFUS PROJEKSİYONU VE GELİŞME ALANLARI İLE YİNE ÖN PLANDA OLACAK

İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüzün 2019 yılında 371.000,00 TL olarak belirlenen ödeneği ile il genelinde yapacakları uygulamalı imar planları ile 18 uygulamalarını yaparak Bartın’ın sorunlu alanlarındaki imarının çözümüne katkı sağlayacaklarını belirterek gelişme alanı olarak belirlenen yerlerde yapılacak alt ölçekli planlarla da Bartın’ın doğru yönde gelişmesine katkı sağlayacaklarını söyledi. Bu çerçevede geçmiş yıllarda sahil kesimindeki başarılı çalışmalara imza attıklarını da açıklayan Dursun, 2020 yılında yine aynı çalışmaların kapsamını genişleterek gelişme sürecinin devam edeceğini, bu kapsamda 25 binlik planda üniversitemizin bulunduğu Kutlubeyyazıcılar Köyü civarındaki il özel idaremizin sorumluluk alanında bulunan Çeştepe ve Esenyurt köylerimizin uygulama imar planlarının tamamlanacağını, bu bölgede üst ölçekli planla belirlenmiş olan konut sanayi ve ticaret alanlarının korunacağını belirtti. Yürütülen ve yürütülecek plan çalışmalarıyla ilimizin gelişim sürecini büyük ölçüde etkileyecek olan Filyos projesine hızlı entegre olması gereken başta turizme uygun deniz sahillerimiz ile üniversite etrafındaki gelişme alanının hızlı ve doğru planlayarak Bartın’ı geleceğe taşıyacak planları gerçekleştireceklerini ifade etti. Bu kapsamda yürütülen imar planı çalışmalarıyla geçmişte başarıyla uyguladıkları çalışmaları da dile getiren Başkan Dursun, imar konusundaki çalışmaların geniş bir alanda sürdürdüklerini bu kapsamda Arıt Revize İmar Planlarının onaylandığını, sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarının tamamlandığını yine aynı alan içerisinde 18 uygulamalarının da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuların verildiğini söyledi. Bölgede yapılan imar planına dayalı olarak 18. Madde uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada’yı gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakacaklarını ifade etti. Ayrıca Büyükkızılkum Köyünde planı yapılmayan 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen nazım ve uygulama imar planlarının onaylandığını, sahillerin kıyı kenar çizgisine bağlı olarak planlı gelişmesinin önünün açıldığını bu bölgede de 18. Madde uygulamalarının tamamlandığını ve tapu tescil işlemlerinin biterek mülk sahiplerine teslim edildiğini belirtti.
Yine 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla Güzelcehisar plajının koruma amaçlı imar planının onaylandığını, koruma amaçlı plana bağlı olarak yürütülen Güzelcehisar’da lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak yürüyüş yolu ve seyir terası ile diğer düzenlemelerin 2018 yılı ek çalışma ve yatırım programına alındığını ve 1 ve 2. Etaplarının tamamlandığını belirtti. Bu kapsamda altyapı peyzaj çalışmalarının da süratle devam ettiğini söyledi.
Devamında Başkan Dursun, Bartın’ın tüm plajlarını içerisine alan sahilleri planlı bir şekilde geliştirmeye kararlı olduklarını açıkladı.

HER YIL OLDUĞU GİBİ 2020 YILI BÜTÇESİNDE DE ÇOCUK OYUN GURUPLARI İLE YOLCU BEKLE DURAKLARI BÜTÇEDE YERLERİNİ ALDI

Başkan Dursun 2009-2019 yılları arasında İl Genel Meclis Kararları ile Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde toplam 217 çocuk parkı, 480 noktaya yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu, 2019 yılı içerisinde 500.000,00 TL ödenek ile Plan Proje Müdürlüğünce 20 köye çocuk parkı,100 noktaya da yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu 2020 yılı içerisinde de çocuk parkı ile yolcu bekleme duraklarının Yatırım İnşaat Müdürlüğü’nün bünyesinde sürdürüleceğini söyleyerek çocuk parkı için 310.000,00 TL yolcu bekleme durağı içinde 110.000,00 TL ödenek ayırdıklarını belirtti. Yapılacak bu çalışmalarla köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırmaya devam edeceklerini açıkladı.
Sözlerinin sonunda; 1 Kasım Perşembe günü başlayan ve 20 gün devam eden 2019 yılı bütçe görüşmelerinin 28 Kasım Çarşamba günü sona erdiğini söyleyerek, bütçenin hazırlanması süreçlerinde katkı sağlayan Başta Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner olmak üzere idaremiz yetkililerine ve mesai merhumu gözetmeksizin programların hazırlanmasında büyük katkıları olan il genel meclis üyelerimize gösterdikleri gayretli çalışmalarından dolayı yürekten teşekkür ediyor, İl Genel Meclisimizce kabul edilen 2020 Mali Yılı Bütçesinin Bartınımıza ve İl Özel İdaremize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

 

İlk yorumu siz yazın